Zatykó Bori: Az óriás hétmérföldes csizmája
Jelölés: Elsőkönyves díj
A Lampion START sorozatunk a kezdő olvasóknak készült, akik már önállóan szeretnének hosszabb könyvekkel ismerkedni. A sorozat indításakor fontos szempont volt, hogy a humoros és rövid történeteknek, a játékos és mozgalmas illusztrációknak köszönhetően igazi kaland legyen az olvasás. Óriási öröm számunkra, hogy M. Kácsor Zoltán három, összefonódó történetét Zatykó Bori illusztrálta, aki így az Elsőkönyves díj várományosa volt. A történetben olyan klasszikus karakterek keverednek vicces és elképesztő kalandokba, mint a zsörtölődő, nagyszakállú kobold, aki a kincsét félti, az óriás, aki sajátos megoldással, a lábával pecázik, és a sárkány, aki az egész életét a kincsek számolgatásával tölti, és persze még sokan mások. Zatykó Bori illusztrációi nemcsak kiegészítései a regénynek, láthatóvá tesz olyan részleteket is, mint például, hogyan éldegél a sárkánytűz a sárkány gyomrában.
Startolj rá az olvasásra, tedd a kosaradba a kötetet!
Szabó T. Anna és Gyurkó Szilvia: Minden gyerek kicsi kincs
Jelölés: Szerzői díj – Gyerekirodalom kategória (0-6 éves korosztály)
Rögtön két szerzőnek is drukkolhattunk a Szerzői díj – Gyerekirodalom kategória jelöltjei között. Szabó T. Anna és Gyurkó Szilvia közös kötete, a Minden gyerek kicsi kincs egy egyszerű, mégis fontos üzenetet közvetít, amely segíti a kicsiket és nagyokat abban, hogy felismerjék és megértsék a testükhöz való jogukat, és hogy mi a különbség a jó és rossz érintések, titkok között. A kötet végén található Gyurkó Szilvia írása, amelyben a felnőttek figyelmét hívja fel arra, hogy az ún. bugyiszabályok ismerete és átadása alapvető fontosságú a szülők és pedagógusok számára annak érdekében, hogy a gyerekek tisztában legyenek a saját határaikkal, és megtanulják, hogyan mondjanak nemet olyan helyzetekben, amelyek számukra kényelmetlenek vagy veszélyesek lehetnek. Szabó T. Anna versét Palya Bea zenésítette meg Lisztes Jenő és Gerzson János közreműködésével. A dalból és a zenéből a kötet illusztrátora, Bogdán Viki rajzai alapján készített animációs filmet a többszörösen díjazott Cinemon filmstúdió.
A kötetet itt tudod megvásárolni.
Vig Balázs: Zéti, Zoé és az elhagyatott játszótér
Jelölés: Szerzői díj – Gyerekirodalom kategória (6-12 éves korosztály)
Víg Balázs Zéti, Zoé és az elhagyatott játszótér című kötete szintén a Lampion START sorozat részeként jelent meg. A kötet nyolc történetén keresztül egy testvérpár kalandjainak részesei lehetünk, akik egy nem mindennapi játszótérre szoktak látogatni, többnyire Zoé kedvért, Zéti inkább választana olyan játszóteret, ahol nem történnek furcsaságok. Ezen a különleges játszótéren ugyanis a csúszdáról hirtelen egy medencébe lehet pottyanni, az ugróiskolán nem csak számoka érkezik meg az ember, a hinta helyett néha a talaj kezd el mozogni, és a mászóka az égbe vezet. A testvérpár rendszeres látogatója ennek a néha már-már bizarr helynek, ahol csak ők ketten szoktak játszani. Ahogy az a testvérek között lenni szokott, sokat cukkolják egymást, cikis vagy éppen gúnyos beceneveket aggatnak egymásra, gyűjtik a gyerekkort összetartó emlékeket, amelyeket csak egy testvérpár együtt képes létrehozni. Ezt a különleges mesevilágot Radnóti Blanka örökmozgó karakterei teszik teljessé.
Látogass el a legfurcsább játszótérre, szerezdbe a könyvet itt!
Kalapos Éva Veronika: Nem hagylak itt
Jelölés: Szerzői díj – Ifjúsági irodalom kategória (12 év feletti korosztály)
Kalapos Éva Veronika a Nem hagylak itt című disztópiájában a tizennyolc éves fiatalok, Rami és barátai egy olyan rendszerben kénytelenek élni, amelyet egy láthatatlan, megfoghatatlan és számon kérhetetlen állami szervezet, a Hivatal irányít. Szigorú szabályok határozzák meg az emberek helyét a társadalomban, miközben az oktatás teljesen leépült, és csupán propagandát közvetít. A fiatalok számára minden, amit szeretnének – kreativitás, önállóság, a saját életük irányítása – elérhetetlen. Az emberek három csoportba vannak kényszerítve, amelyet a karjukon lévő szalag színe kategorizál. Ez ellen lázadnak fel Ramiék, kitalálják a Bonobót, létrehozva egy underground tanítási akciót, amely ebben a világban egy cseppet sem veszélytelen. A zsűri szerint rendkívül erős mezőnyben nehéz volt a választás, ezért óriási büszkeség, hogy Kalapos Éva Veronika regénye is a döntőbe került.
Miklya Luzsányi Mónika: Szabadság, szerelem
Jelölés: Szerzői díj – Ismeretterjesztő kategória
Petőfi még soha nem látott oldalát ismerhetjük meg Miklya Luzsányi Mónika Szabadság, szerelem című könyvében. A tankönyvekből jól ismert életút új köntösben jelenik meg, és egyedi módon kerül bemutatásra az, hogy Petőfi kiskorában hogyan labdázhatott barátaival, milyen következményei lettek az első szerelmes üzenetek elküldésének, hogyan szolgálta ki az ország legkiválóbb színészeit, miként sodródott a katonai pálya felé, hogy keveredett a Pesti Divatlaphoz, hogyan ismerkedett meg Szendrey Júliával, milyen körülmények között vetette papírra a Nemzeti dalt és hogyan veszett el örökre a csatamezőn. A kötet azonban túlmutat az egyszerű életrajzi adatok tárgyalásán, hazánk legismertebb költője úgy jelenik meg, ahogy barátai, szerelmei, tanárai és kollégái ismerhették. A kötetben harminckilenc, nagyrészt a tananyagban is szereplő költemény vagy annak részlete is szerepel.
Ismerd meg Petőfit új szemszögből!
Bajzáth Mária: Karácsony- és újévváró történetek
Jelölés: Szerzői díj – Ismeretterjesztő kategória
Szintén az Ismeretterjesztő kategóriában neveztük Bajzáth Mária hiánypótló könyvét, a Karácsony és újévváró történetek című kötetet, amelyben rendkívüli részletességgel gyűjtött össze minden fontos tudnivalót, amely a karácsonyi és az újévi időszakot jellemzi. Karácsonyfa, adventi koszorú, csillag, alma, narancs, fagyöngy, mézeskalács és még számtalan karácsonyhoz kapcsolódó növény, gyümölcs, tárgy, amelyek több évszázada az ünnepi időszak nélkülözhetetlen részei, de vajon miért alakult így? Rengeteg választ kapunk a mesékben, valamint a kultúrtörténeti magyarázó részekben, de ezen felül a kötetben recepteket, dalokat, kottákat, játékot, sőt levélmintát is találunk, amellyel egyenesen a Mikulásnak vagy a Jézuskának lehet levelet írni. Endrődi Kata mesésen gazdag iniciáléival a kötet egyszerre lesz mesenaptár december minden egyes napjára, és élményajándék: minőségi idő és játék a családoknak, óvodai csoportoknak, iskolai osztályoknak, a meseszerető közösségeknek.
Oravecz Gergely: Szabadság, szerelem
Jelölés: Illusztrátori díj
Nem volt kérdés számunkra, hogy a Szabadság, szerelem részletgazdag illusztrációiért Oravecz Gergelyt jelöljük az Illusztrátor kategóriában. A fejezetek egyedi, vicces és kedves tankönyvfirkái egy új oldalát mutatják meg a dagerrotípiáról és festményekről ismert Petőfinek. Az apró részleteket megragadó, lendületes, humoros illusztrációk még közelebb hozzák hazánk legnagyobb költőjének gyerekkorát, útkeresését, bolyongását, szerelmeit, kapcsolatát a katonasággal. A kötetben magyarázatra szoruló szavak sem a klasszikus kiscsillagos megoldással kerülnek feltüntetésre, párhuzamosan a szöveg mellett, kis nyíllal, aláhúzva vagy bekarikázva kerülnek kiemelésre, így kevésbé szakítja ki az olvasót Petőfi lenyűgöző élettörténetéből.
Kalapos Éva Veronika: Harper Drew titkos naplója – A tehetségkutató
Jelölés: Fordítói díj
Kalapos Éva Veronikáért a Fordítói díj elnyerésért is szoríthattunk. A Harper Drew-sorozat második részében folytatódnak Harper izgalmas mindennapjai. Ebben a kötetben is hamar eluralkodik a káosz, a szomszédban Harper öccse talál egy kígyót, ami végig tekereg az egész köteten, az apukája a fürdőszoba felújítását a saját kezébe veszi, ami garancia arra, hogy nem a tervek szerint állnak majd a csempék, Troy, Harper bátyának a láblenyomata pedig valahogy a konyhafalon köt ki, és még sorolhatnánk. Ráadásul ebben a káoszban még egy tehetségkutatót is meg kell szerveznie Harpernek, ami önmagában is egy elég nagy kihívás, de egy ilyen őrült család mellett lehetetlennek tűnő küldetés. Harper Drew zűrzavaros életének magyarhangja kiválóan ragadta meg azt a nyelvezetet, amelyre a 10+ korosztály rezonál.
A zsűri tagjai voltak:
Dienes Éva, a FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtárának vezetője
Fenyő D. György, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola tanára, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke
J. Hahn Zsuzsanna műfordító, az Év Gyerekkönyve Díj 2024 pályázatának győztese műfordítás kategóriában, irodalomterapeuta
Paulovkin Boglárka illusztrátor, grafikus, tanár, a HUBBY elnökségi tagja
Péczely Dóra szerkesztő, irodalomterapeuta